Strona główna / Program edukacyjny / wykład i warsztat wokalny "zobaczyć, poczuć i przekazać dźwięk" - 17.10

wykład i warsztat wokalny "zobaczyć, poczuć i przekazać dźwięk" - 17.10

 

WYKŁAD I WARSZTAT WOKALNY „ZOBACZYĆ, POCZUĆ I PRZEKAZAĆ DŹWIĘK”

17 października 2012

godzina: 10.00

prowadzący: Jacek Sykulski

miejsce: Centrum Kultury ZAMEK, Sala Chóralna (Sala 221 na II piętrze), ul. Św. Marcin 80 / 82

 

Warsztaty podzielone na część teoretyczną i praktyczną.W części teoretycznej Jacek Sykulski, wybitny kompozytor, dyrektor Poznańskiego Chóru Chłopięcego oraz towarzyszący mu śpiewacy chóru opowiedzą o swoich doświadczeniach z dźwiękiem. W części praktycznej warsztatów Jacek Sykulski chce dokonać eksperymentów wokalnych przy pomocy programu komputerowego pokazującego konkretne wysokości dźwięku. Dzięki temu uczestnicy warsztatów zobaczą zwizualizowany dźwięk swojego głosu na potencjometrze. Dla utrudnienia zadania wszyscy prowadzący będą mieli stopery w uszach. Całość warsztatów zostanie nagrana i odtworzona osobom słyszącym. Warsztaty to rodzaj eksperymentu, który działa w dwie strony - pokazuje niesłyszącym dźwięk, a słyszącym pozwala choć na moment wczuć się w ich świat.

 

Jacek Sykulski

Kompozytor, dyrygent i chórmistrz, urodził się w Poznaniu w 1964 r. Jest absolwentem Poznańskiej Szkoły chóralnej Jerzego Kurczewskiego oraz Akademii Muzycznej w Poznaniu, w klasie klarnetu i kompozycji. W 1987 r. przybył do Kanady, gdzie odbył roczne stypendium u znanego kanadyjskiego kompozytora, czterokrotnego zdobywcy nagrody Gemini, Christophera Dedricka.

W 1996 r. Sykulski został dyrygentem i dyrektorem artystycznym Chóru Akademickiego uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 2003 r. objął stanowisko dyrektora Poznańskiego Chóru Chłopięcego. Prowadzi również autorski zespół wokalny „Nova Gaudia”. Prowadzone przez niego zespoły koncertują na całym świecie, w najbardziej prestiżowych salach koncertowych i kościołach w Europie, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Boliwii, Chinach, Japonii i na Tajwanie.

W 1991 r. Sykulski zasłynął w świecie jako kompozytor, pisząc pieśń „Abba Ojcze” (słowa autorstwa o. Jana Góry OP), która stała się hymnem VI Światowych Dni Młodzieży w Częstochowie.

W 2000 r. Chór Akademicki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza wygrał Międzynarodowy Konkurs Chóralny im. Giovanniego Pierluigi da Palestrina, prezentując w premierowym wykonaniu „Kyrie” Sykulskiego.

Sykulski jest także autorem kilku monumentalnych utworów, których premiery odbyły się, przy okazji rocznicy znaczących wydarzeń historycznych, w miastach, w różnych zakątkach świata. „Peace Meditation” oraz „Dance in the fire”, oba napisane na pierwszą rocznicę wydarzeń wrześniowych w USA, były prezentowane w Strefie Zero w Nowym Jorku w 2002 r. „Voices from the past”, skomponowane z okazji 60. Rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim, uświetniło koncert, odbywający się w berlińskim Haus des Rundfunks, w 2003 r, natomiast „Msza o św. Jacku”, napisana na Kapitułę Generalną Zakonu Dominikanów, miała swą premierę w 2004 r. w Krakowie.

W 2005 r. Jacek Sykulski skomponował muzykę do filmu dokumentalnego o Janie Pawle II, a w 2006 r., na zamówienie Prezydenta Miasta Poznania, powstała „Missa 1956”, która została wykonana w dzień 50. Rocznicy Powstania Poznańskiego Czerwca. Jego „Oratorium Gietrzwałdzkie”, na solistów, chór i orkiestrę, zostało napisane w 2006 r. na zamówienie Prezydenta Miasta Olsztyna, z okazji 130. Rocznicy Objawień Gietrzwałdzkich.

Utwór Jacka Sykulskiego, „Wolności dla nas idzie czas”, na orkiestrę, chór i solistów, do tekstu Eugeniusza Wachowiaka, został skomponowany w 2008 r., na 90. Rocznicę Wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Natomiast „Media Vita”, na orkiestrę detą i chór, napisany na zamówienie Kunst en Vriendshaap Fanfare Orchestra z Wittem, miał swą premierę podczas Światowego Konkursu Muzycznego w 2009 r. w Kerkrade w Holandii.

Kompozycje i aranżacje Jacka Sykulskiego cieszą się wysokim uznaniem i gorącym przyjęciem, zarówno przez krytyków muzycznych, jak i przez publiczność. Jego utwory są wykonywane przez wiele uznanych chórów i zespołów, m.in. Taipei Male Choir, Chor Leoni Men’s Choir (Kanada), Chicago a cappella, czy Affabre Concinui. Nagrania jego kompozycji były transmitowane w Stanach Zjednoczonych, Telewizji Polskiej, BBC Radio oraz Sender Freies Radio w Berlinie.

W swojej pracy ciągle eksperymentuje, szukając nowych form muzycznej ekspresji, dzięki czemu zespoły przez niego prowadzone wytyczają nowe kierunki nie tylko w polskiej, ale i w światowej chóralistyce.